Velká cena Tábora v triatlonu bude 1. ročníkem memoriálu vojáků padlých v Afganistánu

V den startu Velké ceny uplyne rok ode dne, kdy byli zavražděni tři vojáci ze 42. mechanizovaného pluku v Táboře.

V den startu Velké ceny uplyne rok ode dne, kdy byli zavražděni tři vojáci z táborského 42. mechanizovaného pluku. Triatlon bude věnován těmto třem hrdinům, kteří položili život za naši vlast.

„Zpráva o úmrtí vojáků je vždy to nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům,“ uvedl pro idnes.cz v reakci na atentát náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata. Dne 5. srpna 2018 ráno sdělovací prostředky rozšířily zprávu o smrti tří vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení v Táboře. Při rutinní hlídce na naše vojáky zaútočil sebevražedný atentátník v Čárikáru, hlavním městě provincie Parván. Zpráva celý pluk velmi zasáhla. Jak uvedl velitel praporu Daniel Cekul „Přišli k nám, protože chtěli být skuteční vojáci, chtěli bojovat za vlast, získat zkušenosti ze zahraniční operace a posunout se dál. To se jim bohužel stalo osudné.“

Součástí závodu Mistrovství ČR je vždy také otevřený přebor zaměstnanců vojenské správy. Ten tak v letošním roce bude věnován památce 1. výročí padlých hrdinů – příslušníků 42. mechanizovaného praporu, kteří zahynuli dne 5.8.2018 při útoku sebevražedného atentátníka na patrolu v Afganistánu a bude 1. ročníkem memoriálu št.prap. Martina Marcina, št.prap. Kamila Beneše a št.prap. Patrika Štěpánka.

Spolupráce se „svatováclavským“ 42. mechanizovaným plukem v Táboře na závodu triatlonu probíhá už bezmála čtyři desítky let. Hlavní pořadatel Martin Hotový vysvětluje „Spolupráce s armádou je na té nejvyšší úrovni. Ozbrojené složky nám zajišťují pronájem zábrany podél trati, pomáhají stavět depo, ale také zajišťují velice tradiční rýžový nákyp v cíli závodu. Když se někomu na trati nevede, nákyp bývá silnou motivací, proč závod dokončit.“

Armáda k městu Tábor neoddělitelně patří a k táborskému triatlonu také. Velká část vedení táborského triatlonového klubu pochází z armády a naopak, několik našich bývalých členů nyní tvoří součást táborského praporu. Nejstarší člen klubu, Karel Schneider v Táboře při vojenském pluku triatlon v 80. letech minulého století dokonce zakládal.

Spojení s ozbrojenými složkami bylo vždy nabíledni. Však také moderní počátky triatlonu jsou spojovány s tradičními testy o přežití, které skládali i američtí mariňáci. „Jsme rádi, že se nám v Táboře tuto prapůvodní tradici daří každý rok úspěšně realizovat,“ dodává Hotový.

Mistrovství ČR a přebor vojenské správy tak začne minutou ticha na památku zemřelých vojáků. Všichni závodníci i diváci tak budou mít příležitost důstojným způsobem uctít památku těchto tří vojáků. „Jsme pyšní, že máme za partnera právě Armádu ČR, jejíž členové nám svými činy neustále dokazují, co je hrdost, hrdinství a oddanost“ uvedl hlavní pořadatel festivalu Šimon Kuncl.

Rezervovat startovní balíčky můžete už nyní

Součástí Triatlonového festivalu je také sobotní charitativní běh. Jeho výtěžek z dvousetkorunového startovného poputuje do Centra Kaňka sportovcům s hendikepem. Ti se za vybrané peníze budou moci zúčastnit sportovně-rehabilitačního pobytu v Krkonoších. Stanou se z nich tak plnohodnotní lyžaři, a to díky speciálním monolyžím.

Trasa charitativního nočního běhu pro Kaňku

Pětikilometrový běh je otevřen pro širokou veřejnost. Už nyní můžete na webu www.tabortriathlonfestival.cz rezervovat startovní balíčky, ve kterých najdete svítící náramky. Start bude totiž po setmění, ve 21:00. Rezervace balíčků je možná až do 30. července. Při rezervaci na webu se nic neplatí, až při registraci na místě, která probíhá v budově Zemědělské školy na náměstí TGM 3.8. od 18 do 20 hodin. Jak dále popisuje pořadatel festivalu Šimon Kuncl „Informace o počtu rezervací slouží hlavně pro nás pořadatele, abychom věděli, jak závod správně dimenzovat a vše šlapalo, jak má.“

Táborský triatlon mezi TOP 3 podniky v Čechách

Pořadatelé už mají k dispozici startovní listiny Evropského poháru juniorů. „Na závod se nám kvalifikovalo 100 juniorek a juniorů z Evropy. Máme ale také závodníky z Chile nebo Honkongu,“ popisuje Šimon Kuncl a dodává „Tábor se tak řadí mezi TOP 3 triatlonové závody v Čechách.“ I domácí tým má svá želízka v ohni.

V dalších článcích naleznete rozpis uzavírek, ale také se dozvíte, kolik úsilí obnáší pořádání sportovní akce s mezinárodním významem a na co se sami pořadatelé nejvíce těší.

About Šimon

Marketing & PR Táborského triatlonového festivalu